Akne Tedavisi

Akne, deri altındaki yağ üreten bezlerin ve kıl köklerinin tıkanması sonucu sivilcelenmeye neden olan bir cilt durumudur. 

Vücut, cildi nemli tutan sebum dediğimiz yağı çok fazla üretiyorsa, ciltteki ölü deri hücreleri gözeneklerin içine sıkışabilmektedir bu durumda siyah ya da beyaz noktalara sebep olmaktadır. Ciltte bulunan bakteriler de gözeneklere dolup orada sıkışabilir, bu bakterilerde iltihaplı sivilcelere neden olabilmektedir. Akne her yaşta görülebilen bir cilt sorunu olup, genellikle genç yaşlarda daha yaygın görülmektedir. Özellikle yüz, alın, göğüs, sırt ve omuzlarda daha sık rastlanılmaktadır. 

Sivilce ergenlik döneminde yaygın olarak ortaya çıkmaktadır, gençlerin %85’inde görülmektedir, bu durum 30-40 yaşlarında da meydana gelebilir ve yaygın bir deri hastalığıdır. Sivilce yapısı genellikle kırımızı renkli ve ucu sarı iltihaplı kabarcıklar olarak ortaya çıkmaktadır. Sivilce genel yapısından farklı olarak açık komedon dediğimiz siyah noktalar ya da kapalı komedon dediğimiz beyaz küçük kabarcıklar şeklinde ve bazen iri kist şeklinde ortaya çıkabilmektedir. 

Akne (Sivilce) Nedenleri

 • Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri
 • Hormonal değişiklikler
 • Cildin fazla yağ üretmesine bağlı akne oluşumu
 • Ölü deri hücreleri ve yağ ile tıkanmış gözenekler
 • Sivilce sıkma ve tahriş
 • Cilt kirliliği (bakteri oluşmasına sebep olur)
 • Sigara kullanmak akne oluşmasını tetiklemektedir
 • Nem ya da güneşe maruz kalan cildin tahriş olması

Hormon seviyesindeki değişiklikler genellikle ilk akne sebebidir, ergenlik dönemi, adet döngüsü, hamilelik, stres ve doğum kontrol hapları akne oluşumuna sebep olan en temel sebeplerdir. 

Akne Sivilce Belirtileri Nelerdir?

Akne belirtileri cilt sorununun şiddetine bağlı değişiklik gösterebilmektedir;

 • Siyah noktalar
 • Ucu beyaz sivilceler
 • Küçük kırmızı ve hassas kabarcıklar
 • Cildin altında sert, ağrılı ve büyük nodüller

Akne iltihabı genellikle kızarıklık ve hassasiyete sebep olmaktadır, bu durum ilerledikçe ek semptomlar gösterebilir ve koyu lekeler, yara izleri gibi etkileri de ortaya çıkarabilir.

Soğuk Işık ile Akne Tedavisi

Geçtiğimiz yıllarda akne için bilinen en etkili tedavi yöntemi antibiyotik tedavileriydi! Teknolojinin getirdiği yenilikler ve yapılan klinik çalışmalar neticesinde akne tedavisinde en etkili ve kesin sonuç veren tedavi yönteminin soğuk ışık lazer tedavisi olduğu kanıtlanmıştır. 

Akne tedavisindeki temel amaç, akneye sebep olan bakterilerin yok edilmesidir, ancak krem ve losyon tedavilerinde aknenin baskılanması sağlanmakta ve bu durumda yeniden akne oluşumuna sebep olmaktadır. Antibiyotik tedavilerinde ise bakterilerin yok edilmesi hedeflenir fakat bu yöntemde tedavi hem uzun sürmekte hem de yan etkilere sebep olabilmektedir. Akne tedavisi başarılı sonuçlansa da uzun tedavi sürecinde cilt yıpranmaktadır.

Soğuk ışık ile akne tedavisinde bakterilerin yok edilmektedir, ilk seans sonrasında aknelerde %25 oranında bir azalma gözlemlenmektedir, aknelerin durumuna göre seans sayısı belirlenmekte ve kısa sürede etkili sonuçlar alınmaktadır.

BTL Exilite Soğuk Işık Nedir?

Soğuk ışık teknolojisi cilt rahatsızlıklarının tedavilerinde kullanılan, benzer uygulamalar ışığında daha etkili ve gelişmiş teknolojiye sahip bir uygulamadır. Yapılan klinik çalışmalar neticesinde daha başarılı sonuçlar alındığı kanıtlanmış bir teknolojidir. 

Soğuk ışık ile leke tedavisinde diğer uygulamalardan farklı olarak ciltte hem dışardan içeriye hem de içerden dışarıya doğru bir iyileşme sağlanmaktadır. Bu sayede diğer yöntemlerin aksine daha hızlı ve etkili sonuçlar alınmaktadır, tedavide lekeye özel filtre kullanılmaktadır. Bu filtre ile selektif ışık ile sadece ciltte problem olan bölge görülmekte ve o bölgenin iyileşmesi sağlanmaktadır. Bu sayede uygulama sonrasın kabuklanma gibi cilt problemleri oluşmadan tedavi sonrasında günlük yaşantıya hemen dönülebilmektedir.

Diğer Tedaviler