Saç Dökülmesi Tedavisi

Vücutta bulunan saç ve tüyler kreatin adı verdiğimiz bir proteinden meydana gelerek, cildin dış tabakasındaki saç foliküllerinde üretilmektedir. Saçlar yaklaşık olarak bir yıl içinde 15 cm uzamaktadır ve saç hücrelerinin ürettiği yeni saçların cildin yüzeyinde dışarıya doğru itilmesiyle olmaktadır. Yetişkin bireylerde 100.000-150.000 arasında saç teli bulunmakta olup, günlük yaklaşık 100 adet saç telinin dökülmesi normal görülmektedir. Buna bağlı olarak saç dökülmesi tedavisi öncesinde saç dökülmesinin şiddeti, tipi doğru belirlenmelidir ve tedavi buna göre şekillenmelidir. Saç dökülmesi problemi teşhis edildiğinde öncelikle dökülmeye bağlı nedenler araştırılmalı ve altında yatan faktörler doğru değerlendirilerek tedavi başlatılmalıdır. Yapılan tetkikler sonucunda saç dökülmesi tedavisi kişiye özel yapılmaktadır, her kişide dökülme şiddeti farklı, tipi ve nedenleri farklı olduğu için tedavide kişiye özel yapılmaktadır. Başlıca saç dökülmesi tedavilerini sıralayacak olursak; 

  • PRP
  • Mezoterapi
  • Lazerle Saç Dökülmesi Tedavisi olarak sıralamak mümkündür.

 

Saç Dökülmesi Tedavisinde PRP Uygulaması

PRP tedavi yöntemi, her hasta için hastanın kendisinden alınan kandan elde edilen materyallerle uygulanmasıdır. Saç dökülmesi tedavisinde de PRP, kişinin kendisinden alınan kanın laboratuvar ortamında kanın ayrıştırılarak elde edilen materyallerin saç köklerine uygulanmasıyla sağlanmaktadır. Saç köklerine uygulanan PRP tedavisinde saç kökleri ve saç derisi onarılmaktadır. Saç dökülmesinin önüne geçilen bu tedavide saç telleri de güçlenmektedir ve dökülme durdurularak yeni saçların oluşmasına olanak sağlanmaktadır. PRP tedavisinde kandan ayrıştırılan vitamin ve minerallerle hazırlanan formül saç derisine enjekte edilmesiyle uygulanmaktadır. Küçük ince uçlu iğnelerle yapılan enjeksiyon işlemi acılı ve ağrılı bir uygulama değildir, kısa sürede uygulanarak hızlı ve etkili sonuç alınmaktadır.

Saç Dökülmesi Tedavisinde Mezoterapi Yöntemi

Saç dökülmesi tedavisinde mezoterapi en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Çünkü saç mezoterapisi ile saç dökülmeleri yavaşlatılmakta ve önlenmektedir. Saç köklerinin de güçlenmesini sağlayan bu tedavi işlem görmüş ve yıpranmış saçların tekrar canlanmasını sağlamakta ve uyuyan saç köklerinin tekrar uyanmasını sağlamaktadır. Saç köklerinin ve derisinin ihtiyacı olan vitamin ve mineraller hazırlanan formül ile saç köklerine enjekte edilmesiyle saç mezoterapisi yapılmaktadır. Acı ve ağrı olmadan tedavi sunan mezoterapi sonrasında saç derisinde hafif kabuklanmalar gözlenebilir, ancak kısa süre bu kabuklanmalar ortadan kaybolmaktadır. Genellikle 1-2 seans yeterli gelmektedir, ancak yoğun saç dökülmesi problemlerinde 4-8 seansa kadar uygulanabilmektedir. Bu sebeple tedavi sürecinin kişinin saç dökülme nedenleri ve seviyesi belirliyor olacaktır.

Saç Dökülmesi Tedavisinde Low Level Lazer Etkisi

LLLT (Low Level Lazer) saç derisine uygulanan küçük dozlu lazer tedavisidir. Low Level Lazerin dalga boyu 630-670 nanometre olup, kırmızı ışık veya kızılötesi radyasyon yayan bir lazer teknolojisine sahiptir. Lazerle saç dökülme tedavisinde lazer ışınları saç derisine nüfuz etmekte ve saç derisini canlandırarak onarmaktadır. 

Low Level Lazer Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

  • Çevre dokulara zarar vermeden güvenle uygulanan ve hızlı sonuç alınan bir yöntemdir.
  • Uygulama esnasında acı ve ağrı hissedilmemektedir.
  • Kadın ve erkeklere uygulanabilmektedir.
  • Kısa sürede uygulanarak zamandan kazandıran ve düşük maliyetli bir yöntemdir.

Diğer Tedaviler