Genital Herpes

Genital bölgede içi su dolu kesecik ve yara şeklinde meydana gelen lezyonlara genital herpes denilmektedir. HSV (Herpes simplex virüs) nin sebep olduğu bu lezyonlar hiçbir zaman yok olmaz ve tekrarlayan kronik enfeksiyona sebep olmaktadır. Dünya’da sıklıkla görülen genital herpes genellikle cinsel yolla bulaşmaktadır. Erkeklerde penis gövdesi ve penis başında ortaya çıkmaktadır. Lezyonlar oldukça ağrılı olup bazen hastanın idrar yapmasında bile güçlüğe neden olabilir. Lezyonların aktif döneminde hasta cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Çünkü hastalık bu dönemde bulaşıcı olup cinsel partnerine geçebilir. Sık sık hastalığın nüks etmesi durumunda ise 6 aylık baskılayıcı ilaçların kullanımı önerilmektedir.

HSV Nedir?

HSV, derinin üst tabakasındaki sıyrıklardan geçerek, cilt atlına yerleşen sinir dokusuna gizlenen içi su dolu kesecik ve yaralara sebep olan bir virüstür. Herpes virüsü, HSV-1 ve HSV-2 olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. HSV-1 genellikle ağız bölgesinde meydana gelmektedir ve hastaların %85’inde görülmektedir. HSV-1 ise genital bölgedeki sinir dokusuna yerleşerek ortaya çıkmaktadır ve hastaların %15’inde görülmektedir. 

Genital Uçuk Bulaşıcı Mıdır?

HSV cinsel yolla bulaşan bir sağlık sorunudur, cinsel ilişki sırasında yayılma göstermektedir. Cilt teması ile de bulaşıcılık gösterebilmektedir, bu sebeple cinsel ilişki olmadan temas durumunda da bulaşma gösterebilmektedir. HSV virüsünün bulaşıcılığının en yaygın olduğu dönem, içi su dolu olan keselerin yaraya dönüştüğü dönemdir. İlaç tedavisi görüldüğü dönemde bile HSV bulaşıcılık gösterebilmektedir.

Genital Uçuk Belirtileri Nelerdir?

  • HSV bulaştıktan sonra kaşıntı ve yanma en yaygın belirtilerdir.
  • Ağrılı ve içi su dolu kesecikler
  • Ağrılı yaralar
  • İdrar yaparken yanma
  • Şeffaf akıntı
  • Ağrılı bezeler

Genital Uçuk Tanısı Nasıl Konur?

Genital uçuk tanısı muayene ile konulabilmektedir. Ancak bazı durumlarda şüpheli lezyonlar varsa, lezyondan sürüntü alınarak test yapılarak da teşhis koyulmaktadır. Bu testler PCR, virüs izolasyonu yada kandan antikor bakılması ile yapılmaktadır. Yapılan test sonucunda herpes virüsü tespit edilmekte ve hangi tip olduğu belirlenmektedir. Herpes virüsünün hangi tip olduğunun belirlenmesi tedavi sürecini belirlemede etkili olmaktadır. 

Genital Uçuk Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Genital uçuk tedavisinin öncelikli amacı virüslerin kontrol altına alınmasıdır. Bu sayede virüslerin çoğalması ve yayılma süresi kontrol edilmektedir. Uygulanan tedavide lezyonların kabuklaşması, kaşıntının azalması, ağrının ortadan kalkması hedeflenmektedir. Antiviral tabletlerle tedavi uygulanmaktadır, klinik bulgular ilaç tedavisinin süresinin belirlenmesinde etkilidir. Uzman hekim tarafında yapılan muayene ve hastalığın süreci tedavinin ne kadar süreceğini belirliyor olacaktır.

Genital Uçuktan Nasıl Korunabiliriz?

  • Erkekler için sünnet
  • Kondom kullanımı (kondomun olduğu bölge korunur)
  • Belirli lezyonlar olması durumunda cinsel aktivitelerden uzak durmak
  • Cinsel birliktelik yaşanılan kişinin konuyla ilgili mutlaka bilgilendirilmesi gerekmektedir.

Genital uçuk tedavisi uzun yıllar sürebilmekte ve tekrarlayan komplikasyonlara sebep olabilmektedir. Bu sebeple cinsel yolla bulaşma riski fazla olduğu için HSV’den korunmak için cinsel birliktelik yaşanılan partner sayısında dikkatli olmak gerektiği unutulmamalıdır. Özellikle HSV lezyonları bulunuyorsa partnerler bu konuda uyarılmalı ve bu süreçte cinsel birliktelik ya da temastan kaçınılmalıdır.

Diğer Tedaviler