Lazerle Dövme Sildirme

Vücuda yapılan dövmeler kalıcı ya da geçici olarak iki şekilde yapılabilmektedir. Kalıcı dövmeler, ilk günkü gibi tazeliğini korumakta ve insanın vücudunda kalıcılığını sürdürmektedir. Dövme kişilerin istek ve beğeniyle yaptırdığı görseller ya da yazılardır, ancak bu durum zamanla değişebilir kişiler dövmelerinden sıkılabilir, ya da erken yaşta yaptırdığı dövmenin anlamını yitirdiğini düşünerek pişmanlık duyabilmektedir. Bu aşamada kalıcı yaptırılan dövmelerden kurtulmak isteyenler uzmanlardan destek alarak ciltlerinden dövmeleri sildirebilirler. 

Deride olan dövmenin silinmesi işlemi geçtiğimiz yıllarda mümkün değilken, yada yakın zamanda cerrahi işlemlerle yapılırken artık lazerle kolaylıkla silinebilmektedir. Teknolojinin geldiği nokta sayesinde Q-Switched Nd:YAG lazer ile son derece başarılı sonuçlarla istemediğiniz dövmelerden kurtulmanız mümkündür.

Lazer Yöntemi ile Dövme Nasıl Silinmektedir?

Vücutta bulunan dövmeler lazer ışınları ile silinmektedir. Lazer ışınları dövmenin bulunduğu derinin epidermis tabakasını geçerek, deri altındaki dokularda bulunan dövme renginin emilerek parçalanmasını ve bağışıklık sistemi tarafından ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Q-Switched Nd:YAG ile farklı dalga boylarına sahip olması dövme silme yönteminde en etkili ve iddialı sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. 

Ciltteki koyu renkli dövmelerin silinmesi daha kolaydır,  açık renkli dövmelerse daha zor silinmektedir. Bu sebeple koyu renkli dövmelerde daha hızlı sonuç alınmaktadır. İşlem sırasında genellikle anesteziye ihtiyaç duyulmamaktadır ancak hassas ciltler için hastanın tercihine göre lokal anestezi uygulanabilmektedir. Uygulama sonrasında bölgede hafif kızarıklık oluşabilmektedir, ancak birkaç gün içinde bu etkiler ortadan kaybolmaktadır.

Lazer ile Dövme Silme Hangi Kimlere ve Hangi Bölgelere Uygulanabilmektedir?

  • 18 yaşından büyük kişiler lazerle dövme sildirebilirler.
  • Hamilelere uygulanmamaktadır.
  • Hepatit-B hastalarına uygulanması önerilmez.
  • Cilt veya deri hastalığı olan kişilere uygulanmamaktadır.

Lazer ile dövme silme cildin her bölgesine uygulanabilmektedir, ancak bazı durumlarda dövme olan bölgeye uygulanması önerilmemektedir. Bu durumlar;

  • Skar ve açık yara varsa bu bölgeye lazer ile dövme sildirme işlemi yapılamaz.
  • Egzama ya da mantar hastalığı olan bölgelere
  • Et beninin üzerine
  • Burun ve kulak içerisine uygulanamaz
  • Göz ve kirpik çevresine de lazer ile dövme silme işlemi yapılamamaktadır.

Lazer ile Dövme Sildirme Kaç Seans Sürmektedir?

Lazer ile dövme silme uygulamasında seans aralıkları 6-8 hafta olmaktadır. Ortalama olarak 3-10 seans aralığında uygulama süresi değişmektedir. Dövmenin rengi ve boyutu, cilt yapısı seans sayısını belirleyici etkenlerdir. Kaş dövmelerinde kullanılan boyaya göre 2-6 seans arasında değişiklik gösterebilir.

Lazer ile dövme silme İşlemi Sonrasında İz Kalır Mı?

Dövmenin rengi türü ne olursa olsun kalıcı yapılan dövmelerde silme işlemi sonrasında dövme yapılan bölgede çok az da olsa hafif bir iz kalmaktadır. Bu iz beyan tenli bir ciltte hafif kabarıklık olarak kendini göstermektedir. Zamanla bu iz azalmakta ve istenildiğinde bu bölgeye yeni bir dövme yapılabilmektedir. Özellikle göğüs, üst kol ve ayak bileği iz kalmaya eğilimli bölgelerdir.

Diğer Tedaviler