Alın Kırışıklıkları

Alın kırışıklıkları estetik açıdan yaşlılık belirtileri olarak görülmektedir. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak cildimizde değişimler meydana gelmektedir bu değişimler yaşlanma belirtisi olarak kendini göstermektedir. Alında meydana gelen kırışıklık ya da çizgiler yaşın ilerlemesine bağlı ya da mimiklere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. 

Alın çizgilerini ya da kırışıklıklarını gidermek ve oluşumunu önlemek için alın botoksu uygulanmaktadır. Alın botoksu, cildin ışıltılı bir görüntüye kavuşmasını ve aynı zamanda kaşlarında form kazanmasını sağlamaktadır.

Alın Çizgileri Kırışıkları Neden Oluşur?

  • Yaşa bağlı ciltte meydana gelen değişiklik ve bölgede kasların çalışarak kırışıklığa sebep olması
  • Yüz mimiklerinin çok sık kullanılması
  • Zamanla cilt dokusunda meydana gelen esneklik kaybı
  • Cilde gerekli bakımın yapılmaması ya da çevresel faktörlere bağlı cilt kuruluğu
  • Deri altındaki yağ dokusunun azalması
  • İnce ve hassas cilt derisi
  • Kolajen üretiminin yavaşlaması ya da durması gibi sebeplerden alın bölgesinde kırışıklıklar meydana gelmektedir.
  • Aşırı güneşe maruz kalmak
  • Güneş koruyucu kullanmamak
  • Alkol ve sigara kullanımı

Alın bölgesinde yapılacak estetik uygulamalar arasında botoks en etkili ve ideal yöntemdir. Ameliyatsız bir yöntem olması ve hızlı sonuç vermesi sebebiyle alın botoksu ile daha genç bir görünüme kavuşmak mümkündür.

Alın Kırışıklıklarına Botoks Nasıl Uygulanmaktadır?

Botoks 2002 yılında FDA onayı alan son derece güvenli bir uygulamadır. Botoks, Botolinum toksininden elde edilmektedir ve laboratuvar ortamında hazırlanmaktadır, hem estetik ve kozmetik hem de tıp alanında tedavi amaçlı uygulanmaktadır. Botoks kas fonksiyonlarını hedef alarak iyileştirme sağlamaktadır, kasların hareketini ve kasılmasını önleyerek kırışıklığa sebep olan durumu ortadan kaldırmaktadır. Kasları geçici süreliğine durduran botoks, uygulama yapılan bölgede çizgi ve kırışıklıkların onarılarak daha genç bir cilde kavuşmayı sağlamaktadır. Düzenli botoks uygulamasının yapılmasıyla kırışıklıklarda bir azalma olmaktadır.

Alın botoksu cerrahi bir işlem değildir, çok ince uçlu iğnelerle botoks formülünün cilt altına enjekte edilmesiyle uygulanmaktadır. 18 yaş üzerinde hem kadın hem de erkekler için uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Hastanın cilt yapısı, kırışıklık derinliği gibi faktörlere göre uygulanacak doz belirlenmektedir.

Alın Kırışıklıkları İçin Yapılan Botoks Etkisi Ne Zaman Etki Göstermektedir?

Alın botoksu diğer botoks uygulamalarında olduğu gibi, işlem sonrasında 4-7 gün içinde etkisini göstermeye başlamaktadır. Hekim kontrolüyle ek doz gerekmediği durumlarda 10 gün içinde nihai sonuç alınmaktadır, 4-6 ay süreyle kalıcılık gösteren alın botoksu tekrarlanan uygulamalarda daha uzun süre kalıcılık göstermektedir.

Alın Botoksu Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Alın botoksu uygulandıktan sonra enjeksiyon işlemi sebebiyle bölgede hafif kızarıklıklar görülebilmektedir, ancak bu durum geçicidir ve kısa sürede tamamen ortadan kaybolmaktadır. Alın botoksu sonrası dikkat edilmesi gereken en önemli konu, uygulama yapılmış olan bölgeye elle baskı uygulanmaması gerektiğidir. Çünkü işlemin hemen sonrasında bölgeye uygulanan baskı sebebiyle botoks formülü cilt altında yer değiştirebilmektedir, bu sebeple hekiminizin uyarılarını dikkate almalı ve bölgeye baskı uygulamamalısınız. Uygulamanın yapıldğı gün hastaların spor ve banyo yapmaması önerilmektedir.

Diğer Tedaviler