Botoks İle Migren Tedavisi

Migren, insanların yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. Kasların kasılarak migren ataklarının başlamasına sebep olmasıyla meydana gelmektedir. Son yıllarda botoksun tedavi etkisi sayesinde migren hastalığında başarılı ve etkili sonuçlar alınmaktadır. FDA botoksun migren tedavisinde uygulanması için 2010 yılında onay vermiştir. Bu süreden beri botoks migren tedavilerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. 

Migren Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Migrenin nedenleri henüz tam olarak bulunamamış olsa da, genetik ve çevresel faktörlerin etkili olduğunu söylemek mümkündür. Migrenin genetik geçişi %40-75 arasında değişiklik göstermektedir, buna ek olarak hormonal değişiklik yaşayan kadınlarda da sıklıkla migrene rastlanmaktadır.

Migren belirtileri; genellikle mide bulantısı, kusma, ses ve ışığa karşı aşırı duyarlılık ve zonklayıcı baş ağrısı şeklinde görülmektedir.

Migren Botoksu Nasıl Uygulanır?

Botoks uygulaması çok ince uçlu iğnelerle botoks formülünün cilt altına enjekte edilmesiyle uygulanmaktadır. Migren botoksunda da aynı durum söz konusu olup, enjeksiyon işlemi toplamda 31 farklı noktaya yapılarak uygulanmaktadır. Boyun, alın, şakaklar, ense gibi bölgelere farklı noktalara uygulanarak migren tedavisi yapılmaktadır. Uygulama esnasında çok ince uçlu iğneler kullanıldığı için acı ve ağrı oluşmamaktadır. Uygulamanın 6-8 ayda bir yapılması tedavinin tamamlanması için yeterlidir. Vücudun verdiği iyileşme tepkilerine göre hekim tarafından tedavi süresi belirlenmektedir.

Migren Tedavisinde Botoks Faydalı Mıdır?

Botoks uygulandığı her alan için FDA onayı almıştır. Migren tedavisinde de son derece güvenli olan botoks hastaların tedavi sürecine uyumu ve düzenli uygulanması sonucunda etkili ve faydalı bir tedavi yöntemidir.

Migren Botoksu Uygulandıktan Ne Kadar Süre Sonra Etkisini Gösterir?

Migren tedavisi için botoks uygulandıktan sonra etkiler 3 gün sonra ortaya çıkmaya başlamaktadır. Beklenen sonucun alınması için 10-14 gün sonra gerçekleşmektedir. Bu süre sonunda migren ağrılarının ilk etapta hafiflediğini sonra geçtiğini gözlemleyebilirsiniz.

Migren Botoksu Etkisi Ne Kadar Sürer?

Migren botoksunun kalıcılık, etki süresi kişilere göre değişiklik göstermektedir, inatçı migren, kronik migren gibi farklı yapılarda olan hastaların durumu kalıcılık süresini belirlemede etken rol oynamaktadır. Migren ağrılarının tetiklenmesine neden olan kas grupları, kasılma sonrasında ağrı oluşumuna sebep olmaktadır. Kas kasılmaları kuvvetli olan hastalarda tedavi süresinin kalıcılık süresi kısalmaktadır, aynı zamanda spor yapanlar ve metabolizma hızı yüksek olanlarda da etki daha çabuk kaybolmaktadır. Bu istisnai durumlar dışında migren tedavisinde botoks 4-6 ay kadar kalıcılık göstermektedir. Uygulamada kaslar botoks etkisiyle geçişi olarak bloke edilmektedir, bu sebeple migren etkisi belirli bir süre sonra geçmektedir. Daha etkili ve uzun süreli tedavi sonuçları için 4-6 ayda bir migren botoksunun tekrarlanması oldukça fayda sağlamaktadır. 

Migren Botoksu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Migren botoksu uygulandıktan sonra 2 gün kan sulandırıcı ilaçlar, yeşil çay, E vitamini ve Omega gibi takviyelerden kaçınılmalıdır. Aynı zamanda tedaviyi takip eden ilk 2 günde spor, hamam, sauna gibi aktivitelerden de uzak durmak tedavinin etkili sonuçları için önemlidir. 

Diğer Tedaviler