Botoks

Yaşın ilerlemesine bağlı ciltte meydana gelen çizgilerin hafifletilmesi için uygulanan en etkili tedavi yöntemi botokstur. Ciltte meydana gelen çizgiler, kırışıklıklar yaş ilerledikçe daha belirgin hal almaktadır. Bu çizgilerin ya da kırışıklıkların hafifletilmesi ya da tamamen ortadan kaldırılması için en kolay ve güvenilir olan yöntem botokstur. Botoks özellikle alın, göz çevresi, dudak çevresi, kaş arası ve boyun bölgesinde oluşan çizgiler için uygulanmaktadır. 

Botoks Nedir?

Botoks (A tipi botulinum enjeksiyonu), ince uçlu iğnelerle kaslara enjekte edilmektedir. Uygulama yapılan bölgedeki kasların hareketini geçici olarak engelleyen ve çizgileri hafifletmek için uygulanan bir yöntemdir. Alın bölgesinde meydana gelen kırışıklıklar, göz çevresini saran kırışıklıklar, mimiklere ya da yaşlanmaya bağlı kaş arasındaki çizgiler ve boyun bölgesindeki çizgileri hafifletmek için uygulanmaktadır. İğneleme işlemi sonrasında 4-7 gün içinde uygulama etkisini göstermeye başlamaktadır, en etkili sonuç ise uygulama sonrasında 10-15 gün içinde kendini göstermektedir. En güvenli yöntem olan botoks ile hem kırışıklıkların hafiflemesi hem de yeni kırışıklıkların oluşması engellenmektedir. Botoks uygulandığı alanlarda kırışıklığı azaltması yanında uygulanan deride cilt kalitesinde bir artışa ve parlamaya da neden olmaktadır.

Botoks Nasıl Uygulanır?

Botoks bir enjeksiyon işlemidir, ince uçlu iğnelerle uygulama yapılmakta ve işlem öncesi lokal anestezi kremleriyle bölge uyuşturulmaktadır, bu sayede acı ve ağrı hissi ortadan kalkmaktadır. Uygulama yapılacak bölge temizlendikten sonra botoks, kas içine küçük dozlarda enjekte edilmekte, uygulamanın tamamı 10-15 dakika sürede tamamlanmaktadır. Botoks, hızlı ve etkili bir uygulama yöntemine sahiptir.

Botoks uygulandıktan sonra 4-7 gün içinde etkiler yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlar ve kesin sonuç 10-15 gün içinde alınmaktadır. Bu süre genel bir ortalama olup, kişiye ve uygulanan bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Botoks etkisi 6-7 ay boyunca kalıcılık göstermektedir, bu süre botoks uygulaması yapılan bölge, enjekte edilen doz miktarı gibi faktörlerle orantılıdır, ancak genellikle 6 ay kalıcılık sağladığı kanıtlanmıştır. Aynı bölgeye yapılan düzenli botoks uygulamalarında kalıcılık süresi maksimum seviyede artış göstermektedir. Hem tedavi hem de estetik amacıyla kullanılan botoks, güvenilirliği kanıtlanmış bir uygulama olup hiçbir yan etki oluşmadan istediğiniz sonuçları almanızı sağlamaktadır. Botoks bir dolgu maddesi olmadığı için uygulama yapılan bölgede şişlik ya da dolgunluk gibi yan etkiler meydana gelmemektedir. Ancak botoks uygulamasında nadiren de olsa geçici doku zedelenmesi ve his kaybı gibi yan etkiler görülebilmektedir. Enjeksiyon uygulanırken kılcal damara denk gelmesine bağlı olarak morarma ve kanamalarda görülebilir bu sebeple unutulmaması gereken en önemli husus ise, botoksun güvenilir merkezlerde ve uzman hekimler tarafından uygulanması gerektiğidir. 18-70 yaş arasında herkes ister mimik çizgileri, ister yaşlanma belirtileri olsun istenmeyen çizgilerinden kurtulabilir!

Yaşın ilerlemesine bağlı ya da mimiklerin sebep olduğu çizgilerin hafifletilmesi için uygulanan botoks, estetik amaç dışında tedavi içinde uygulanmaktadır. Aşırı terleme, migren, baş ağrısı, şaşılık, yüz felci ve spesifik felç gibi önemli sağlık sorunlarında botoks etkili bir tedavi sunarak sağlık alanında da önemli adımlar atılmasını sağlamaktadır.

Diğer Tedaviler