Dermapen

Dermapen; yenilikçi yöntemler sayesinde son yıllarda cilt bakımı alanında uygulanan, kırışıklık, gözenek, lekeler gibi yaşlanmaya bağlı değişimlerin tedavi edilebilmesini sağlayan yöntemlerden biridir. Mikroiğne yada microneedling dediğimiz bir cilt yenileme uygulaması olan dermapen, mikro iğneler aracılığıyla cildin üst ve alt tabakasına uygulanmaktadır. Kollajen indüksiyon tedavisi olarak nitelendirilen dermapen, mikro iğnelerle epidermis bölgede kolajen üretimini tetikleyerek ciltteki sorunların onarılmasına olanak tanımaktadır. 2012 yılında Amerika’da cilt gençleştirme tekniği ödülünü almış olan Dermapen, tüm cilt tiplerine uygulanabilmektedir. İnce cilt yapısı olan boyun, kolların iç kısmı gibi bölgelere de güvenle uygulanabilmektedir. 

Dermapen Kimlere Uygulanabilir?

Cilt gençleştirme uygulaması olan dermapen, yaşlanmaya bağlı cilt sorunu yaşayan herkes için uygulanabilmektedir. Dermapen, gebelik durumunda, sedef ve egzama gibi cilt hastalığı olanlarda, yakın zamanda radyasyon tedavisi görmüş kişilere ve açık yarası olan kişilere uygulanmamaktadır. Dermapen uygulama alanları ise;

  • Yaşlanmaya bağlı lekeler
  • Sivilce lekeleri
  • Yaşlanma belirtileri ince çizgiler ve kırışıklıklar
  • Ciltte meydana gelen yara izleri
  • Elastikiyet kaybı yaşanan cilt sorunları
  • Cilt tonunda eşitsizlik durumlarında uygulanabilmektedir.

Dermapen yüz bölgesinde meydana gelen cilt sorunlarında tedavi yöntemi olarak uygulanmasının yanı sıra, karın bölgesinde oluşan çatlak, bacaklarda meydana gelen çatlaklar ve saç dökülmesi tedavisinde de uygulanmaktadır. 

Dermapen Nasıl Uygulanır?

Cildin yenilenmesini amaçlayan dermapen, bir mikro iğneleme uygulamasıdır. Hekim tarafından cilt sorunlarının tespiti yapılarak uygulanması gerekmektedir. Uygulama öncesinde 30-60 dakika gibi bir süre ciltte ağrı oluşmaması için lokal anestezik kremlerle cilt uygulamaya hazırlanmaktadır. Sonrasında kaleme benzeyen dermapen cihazı ile belirlenen bölgelere mikro iğneleme işlemi yapılarak tedavi uygulanmaktadır.

Dermapen cihazında 12 adet çok küçük yapıda iğne bulunmaktadır, bu iğneler tedavi için hazırlanan bölgede gezdirilerek cildin üst tabakasında mikro hasarlar oluşmasını sağlamaktadır. Bu hasar cildin yenilenmesi için en temel ihtiyaç olan kolajen ve elastin üretimini tetiklemeye başlar, bu sayede cilt sorunları onarılmaya başlayarak tedavinin etkili sonuçları ortaya çıkmaktadır. 

Dermapen Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dermapen tedavisi sonrasında hastaların uzun bir iyileşme sürecine ihtiyaçları bulunmamaktadır. Tedavi sonrasında birkaç saat içinde günlük yaşama dönülmektedir. Uygulama sonrasında birkaç gün ciltte kızarıklık ve tahriş gibi yan etkiler görülebilir ancak bu etkiler birkaç gün içinde ortadan kaybolmaktadır. Uygulama ciltte hassasiyet oluşturabileceği için güneş kremi kullanılması önerilmektedir. İlk bir hafta cilt hassaslaşarak kendini onarmaya başlayacağı için direkt güneş ışığından kaçınılması faydalı olmaktadır. 

Dermapen tedavisinin etkileri birkaç hafta içinde ortaya çıkmaktadır, bu süreçte uygulamayı yapan hekim cildin kontrol edilmesi için hastaları görmek ister. Cildin güncel durumu ve gösterdiği gelişim takip edilerek seans sayısı belirlenmektedir. Tek seansta da nihai sonuç alınabileceği gibi tamamlayıcı bir seansta önerilebilmektedir. Seans sayısı hastanın cilt yapısı ve ciltteki problemlere göre değişiklik gösterdiği için en doğru tedavi süresi hekim tarafından belirlenmektedir. Bazen yanlış uygulamalara bağlı dermapen yapılan alanda izler ve lekelenmeler olmaktadır. Dermapeni kalınlığı ve derinliği uygulanacak bölgeye ve hastalığa göre değişiklik göstermektdir. Uygulama basit gibi görünmesine rağmen ehil olmayan ellerde yapıldığında kalıcı hasarlar meydana gelebilir. Bu işlem için mutlka dermatoloğunuza başvurun.

Diğer Tedaviler