Gençlik Aşısı

Gençlik aşısı dediğimiz H-100 Aşısı, yaşlanmaya karşı mücadelede kullanılan en etkili uygulamalardan biridir. Gençlik aşısı ile yaşlanma süreci yavaşlatılmakta ve yaşlanmanın etkileri azaltılmaktadır. Cerrahi bir uygulama olmayan gençlik aşısının etkileri, canlılık, sağlıklı bir cilt ve daha parlak ve genç görünen bir cilt olarak sonuçlar göstermektedir. Gençlik aşısı ile cilde, saf hyalüronik asit (IAL Sistem) enjekte edilmektedir, enjekte sonrasında ciltte yenilenme ve sıkılaşma başlamaktadır. 

Gençlik Aşısında Kullanılan Hyalüronik Asit Nedir?

Hyalüronik asit gençliğin sırrı olarak bilinmektedir, belli bir yaşa kadar vücutta bulunmaktadır ve cildin genç, sağlıklı ve pürüzsüz olmasını sağlamaktadır. Eklemlerden iç organlara kadar vücudun her yerinde bulunmaktadır, bebeklerin ciltlerinin pürüzsüzlüğünün sebebi doğumdan itibaren insan vücudunda hyalüronik asit miktarının yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Yaşlanmayla birlikte vücutta bulunan hyalüronik asit miktarında azalmalar yaşanmaktadır, bu azalma parlaklık, elastikiyet ve onarım sürecini de durdurmaktadır. Bu sebeple ciltte kırışıklık, cansızlık ve yaşlanma etkileri ortaya çıkmaktadır. Gençlik aşısında vücudun kaybettiği hyalüronik asit yerine koyularak yeniden canlılık ve pürüzsüzlük kazanması sağlanmaktadır.

Gençlik Aşısı Hangi Durumlarda Uygulanmaktadır?

Ciltte yaşlanma belirtileri olan herkes gençlik aşısı ile bu durumun önüne geçebilmektedir. Cildi zarar görmüş kişilerle, alkol, sigara kullanımı, akne ve güneş gibi etkenler sebebiyle ciltte meydana gelen yıpranmalar içinde gençlik aşısı önerilmektedir. 

Gençlik Aşısı Nasıl Uygulanır?

H-100 aşısı iğnelerle yapılan bir enjeksiyon yöntemidir. Hastaların ihtiyacına göre tedavi planlanmaktadır ve 10-15 gün arayla 2-3 seans uygulanması önerilmektedir. İşlem öncesinde hastalarda acı ve ağrı hissi oluşmaması için lokal anestezi uygulanmaktadır, sonrasında hekimin belirlediği noktalara enjeksiyon gerçekleştirilmektedir. Uygulama sonrasında bölgede hafif kızarıklıklar gözlemlenebilmektedir ancak bu durum 2-3 gün içinde kaybolmaktadır. Gençlik aşısının etkisi ise 5 gün içinde kendini göstermekte ve ciltte canlı, parlak ve pürüzsüz bir görünüm oluşmaktadır. Gençlik aşısı yılda 2 kez yapıldığında etkisi uzun sürekli alıcılık göstermektedir.

Gençlik Aşısı Dolgu’dan Farklı Mıdır?

Genellikle estetik uygulamalarda kullanılan hyalüronik asit, dolgu amaçlı tedavilerde de kullanılmaktadır. Hyalüronik asit en güvenilir dolgu maddelerdendir, çünkü vücutta var olan bir madde olduğu için yan etki göstermemektedir. Gençlik aşısı dolgu uygulamasından farklıdır, dolgu işlemlerinde dolgunun etkisinin uzun olması için çapraz bağ uygulamaları yapılmaktadır. Gençlik aşısında ise hyalüronik asit saf halinde kullanılmaktadır, bu sayede dermişte yayılarak kitle oluşturmaz ve su tutma özelliği ile cildin gençleşmesini sağlamaktadır. 

Gençlik Aşısının Faydaları Nelerdir?

Gençlik aşısı ile cilt daha canlı, saha sağlıklı, parlak ve pürüzsüz bir görünüme kavuşmaktadır. Cerrahi işlemlerin aksine bir yan etki oluşturmaz ve güvenle uygulanabilmektedir. Gençlik aşısı uygulamasında enjeksiyona bağlı olarak ciltte hafif kızarıklıklar görülebilmektedir. Bunun haricinde ciltte bir reaksiyon ve yan etki görülmemektedir, enjeksiyon sonrasında oluşan kızarıklık gibi etkilerde çok kısa sürede ortadan kaybolmaktadır. Gençlik aşılarında bazen hiyaluronik asit yanında aminoasitler ve vitaminlerde bulunmaktadır. Bunların sayesinde cilde bir vitamin takviyesi olmakta ve cilt kalitesinde artış izlenmektedir. 30 yaşından sonra herkese yapılabilecek oldukça faydalı bir işlemdir.

Diğer Tedaviler