Genital Beyazlatma

İnsan vücudunda bulanan kolajen, zaman geçtikçe ve yaşlandıkça azalmaktadır. Kolajenin azalmasına bağlı ortaya çıkan cilt sorunlarından biri de cilt renginde meydana gelen kararmalar ve lekelerdir. Kadınların en büyük sorunlarından biri olan genital bölgedeki renk değişikliği, cilt kararması gözlemlenen bölgelerin başında gelmektedir. Özellikle vajina dudaklarında meydana gelen renk değişikliği ve koyun renkli lekelere genital kararma denilmektedir. Bikini bölgesinde de gözlemlenen kararmalar genç yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir. Genital bölge ve bikini bölgesi kararması birbirinden farklıdır, genital bölge doğum, o bölgeye yapılan ağda uygulaması, kalitesiz iç çamaşırı gibi nedenlere bağlıyken, bikini bölgesinde oluşan kararmalar kalitesiz iç çamaşırı ve hava almayı engelleyen dar kıyafetlerden kaynaklanmaktadır. Genital bölgede meydana gelen kararmalar, cinsel sorunlara da yol açabilmektedir, bu sebeple kadınlar için oldukça önemli olan bu durum genital beyazlatma peeling uygulaması ile kısa sürede çözüm bulmaktadır.

Genital Bölge Neden Kararır?

  • Hormon değişikliği sebebiyle genital bölgede kararmalar meydana gelebilmektedir. Özellikle hamilelik dönemi hormonların fazla etkilendiği süreç olduğu için bu zaman zarfında genital kararmalar oldukça sık yaşanmaktadır.
  • Doğum kontrol hapları kullanımı genital kararmalara sebep olabilmektedir.
  • Cilt hastalıklarına bağlı gözlemlenmektedir.
  • Genital bölgeye sürülen kozmetik ürünler sebebiyle
  • Epilasyon için uygulanan bazı yöntemler cilt kararmalarına neden olmaktadır.

Genital Beyazlatma Nedir?

Vulva diye adlandırdığımız dış genital bölgede oluşan renk koyuluklarının açılması ve renk eşitliğinin sağlanması işlemine genital beyazlatma denilmektedir. Genital estetik açısından genital beyazlatma işlemi oldukça önemli bir yere sahiptir, birçok nedene bağlı meydana gelen kararmalar genital beyazlatma uygulamalarıyla çözüme kavuşmaktadır, bu uygulamaların başında gelen ve en etkili sonuçların alındığı yöntemde peeling ile genital beyazlatma işlemidir.

Genital Beyazlatmada Peeling!

Genital bölgede meydana gelen kararmaların genellikle epilasyon yöntemine bağlı ortaya çıktığı düşünülmektedir, beyazlatma için bu durumda da başvurulan ilk yol kremler, beyazlatıcı yağlar gibi kozmetik ürün kullanımı olmaktadır. Ancak kozmetik ürün kullanımı genital beyazlatma için ne yazık ki sonuç vermemektedir, özelikle yoğun kararmalar meydana geldiğinde bu yöntem sadece zaman kaybı olarak değerlendirilmektedir. Genital beyazlatmada  sonuç alınmasını sağlayan kimyasal peeling uygulamasıdır. Kimyasal peeling dediğimiz TCA adlı ajanın kullanıldığı uygulamada genital bölge için hazırlanmış kişiye özel uygulanan işlemle renk açma sağlanmaktadır. Tek seans uygulanan peeling ile %50 oranında renk açılma sağlanmaktadır.

Genital Beyazlatmada Peeling Nasıl Uygulanır?

Genital beyazlatma için hazırlanan solüsyon, iç dudaklar korumaya alındıktan sonra genital bölgeye sürülmektedir. Etrafa bulaşmasını engellemek için kapatıcı ile bölge korunmaktadır. Bu şekilde maskenin ciltte 5-6 saat beklemesi gerekmektedir, bu süreci hasta evinde geçirebilmektedir. Yeterli sürede bekledikten sonra maske yıkanarak temizlenmekte ve hekimin önerdiği ürünlerle tedavi desteklenmektedir.

Diğer Tedaviler