Gıdı Eritme

Vücutta var olan kolajen ve elastin gibi maddeler, cildin gergin ve esnek bir yapıya sahip olmasını sağlamaktadır. Zaman geçtikçe, yaş ilerledikçe ya da cildimize gereken bakımı ve özeni göstermediğimizde vücuttaki kolajen ve elastin azalmaktadır. Bu durumda da cilt esnekliğini kaybederek yaşlanmaya, kırışmaya ve sarkmaya başlamaktadır. Yüz bölgesinde meydana gelen sarkmalar öncelikle gıdı bölgesinde başlamaktadır, sadece etken maddelerin azalmasına bağlı değil, kilo alıp vermek, düzensiz beslenmek gibi nedenlerden dolayı da gıdı sarkmaları meydana gelebilmektedir. Gıdı estetiği özellikle kadınların en çok başvurduğu estetik müdahaledir, yüz hatlarını, görünümü olumsuz etkileyen gıdı sarkması birçok yöntemle onarılmaktadır. Özellikle cerrahi müdahale istemeyen hastalar kolay uygulanabilir ve hızlı sonuç alınan yöntemlere başvurmaktadırlar. Gıdı eritme için önerilen ve en kısa sürede sonuç veren uygulama ise mezoterapidir.

Mezoterapi ile Gıdı Eritme Nedir?

Mezoterapi estetik uygulamalarda ve tıp alanında birçok hastalığa ve estetik sorunlara çözüm sunan bir işlemdir. Cerrahi olmayan mezoterapi, kesi ya da dikiş gerektiren müdahalelerin aksine hem hızlı hem de etkili bir yöntemdir. Mezoterapinin uygulanma şekli dolgu ile benzerlik göstermekte, ince uçlu iğneler sayesinde mezoterapi formülü cilde enjekte edilmektedir. 

Gıdı Eritme İçin Mezoterapi Nasıl Yapılır?

  • Gıdı eritme işlemi için mezoterapi uygulanmadan önce hekim hastanın fiziki muayenesini yapmaktadır. Buna bağlı olarak mezoterapi formülünün enjekte edileceği alanları belirlemektedir. Gıdı sarkmasının derecesi ve ne kadar uygulanacağı gibi detayları belirleyen hekim kişiye özel olarak formül hazırlayarak işlem yapmaktadır. 
  • Mezoterapi cerrahi bir işlem değildir, uygulama esnasında ya da sonrasında kesi, dikiş gibi ameliyat işlemleri yapılmamaktadır. Buna bağlı olarak mezoterapi kolay uygulanan ve acı ve ağrı hissettirmeyen, iyileşme süreci beklenmeyen bir işlemdir. Hassas cilde sahip olan hastalar ya da tercih eden hastalar için lokal anestezik kremler bölge uyuşturulabilmektedir. 
  • Gıdı eritme işlemi için hekimin belirlediği bölgelere enjekte yapılmadan önce lokal anestezi kremi sürülerek yaklaşık 30 dakika gibi bir süre beklenmektedir. Hasta uygulamaya hazır olduğunda, kişinin ihtiyacına göre hazırlanan formül, minimal boyuttaki iğnelerle derinin 4 mm altına kadar iletilmektedir. Bu derinlik ileri gıdı sarkmalarında ulaşılabilecek bir derinlik olup, hafif gıdı sarkması durumunda 1mm’ye kadar çıkmaktadır. 
  • Mezoterapi formülü deri altına tek seferde enjekte edilememektedir, çünkü enjekte işlemi yapılan iğneler minimal boyuttadır ve formülün hepsini alabilecek kapasitede değildir. Buna ek olarak mezoterapinin tek seferde hızlı bir şekilde enjekte edilmesi doğru değildir, cilt kusurlarını gidermek için yapılan bu uygulamada hızlı enjekte farklı cilt problemlerine yol açabilmektedir. Bu sebeple uygulama yavaş yavaş ve çok dikkatli yapılmalıdır, bunun için mutlaka konusunda uzman hekimlere başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.

Diğer Tedaviler