Masseter Botoks

Çenemizin iki yanında bulunan çiğneme kaslarının adına masseter denilmektedir. Sert birşeyler çiğnemek, yada sürekli yapılan çiğneme hareketi masseter kasının büyümesine neden olabilmektedir. Buna ek olarak stres kaynaklı veya alışkanlık sebebiyle dişleri sürekli sıkmak da çene kaslarının genişlemesine sebep olabilmektedir. 

Masseter botoksu diğer adıyla V-Line botoksu çene kaslarına enjekte edilerek uygulanmaktadır, bu sayede çene kaslarında gevşeme ve küçülme meydana gelmektedir. Bu küçülmeye bağlı olarak yuvarlak, kare şeklindeki yüz incelmekte, üçgen, kalp ya da oval görünüme kavuşmaktadır. Aynı zamanda uygulanan botoks çene kaslarında rahatlama sağladığı için yüzdeki gerginlik azalmakta ve diş sıkma sorununa da büyük ölçüde fayda sağlamaktadır.

Masseter Botoksu Nasıl Uygulanır?

Uygulama öncesinde cilde lokal anestezik krem sürülerek bölgenin uyuşması sağlanmaktadır. Muayene esnasında belirlenen masseter kası işaretlenerek uygulama için hazır hale getirilmektedir. Kasın hacmi ve gücü göz önünde bulundurularak uygulama dozu ayarlanmakta ve kasa ince uçlu iğnelerle enjekte edilmektedir. Bu işlem yaklaşık 10 dakika kadar sürmekte olup, uygulama sonrasında günlük yaşantıya devam edilebilmektedir. İşlem sonrası etki 2 hafta içinde ortaya çıkmakta ve kişiden kişiye değişebilmekle birlikte genellikle 6 ay kadar süreyle kalıcılık göstermektedir. 

Masseter Botoksu Kimlere Uygulanabilir ve Yan Etkileri Var Mıdır?

Masseter kasına bağlı çenede genişlik şikayeti olanlar ya da diş sıkma (Bruksizm) şikayeti olanlar, masseter botoks uygulamasından yararlanabilirler. Çene kaslarındaki genişlemeyi hedef alan masseter botoksu, çene kemiğine bağlı genişlikler için uygulanmamaktadır. Ayrıca çene çizgisi belirsiz olanlar, kilo verilse de yüzdeki yuvarlak ve kare görünümü değişmeyenler de masseter botoksu ile daha ince ve oval görünüme kavuşabilirler. Hamilelik, emzirme ve aktif olarak diş ve deri enfeksiyonu olan kişiler için önerilmemektedir. 

Massseter botoksu, uzman hekimler tarafından uygulanmalıdır. Uygulanacak doz ve doğru zamanla tedavinin etkinliği ve güvenilirliği açısından oldukça önemlidir. Birçok işlemde olduğu gibi bilinçsiz ve tekrar uygulamalardan kaçınmak gerektiği unutulmamalıdır. Bu hususlar dikkate alındığında oldukça güvenli bir uygulamadır. 

Masseter Botoks Uygulamasında İyileşme Süreci?

Uygulama sonrasında kişiler günlük yaşantılarına devam edebilir ve bu sebeple iyileşme gibi bir sürece gerek duyulmamaktadır. Çene kaslarına uygulandığı için çiğneme fonksiyonunu etkilediği bir durum söz konusu değildir ve çiğneme fonksiyonu normal olarak yerine getirilebilmektedir.

Botok uygulaması enjeksiyon işlemi ile sağlandığı için, iğne yerlerinde hafif kızarıklık ve çok hafif şişlikler meydana gelebilmektedir ancak bu etki birkaç saat içinde ortadan kaybolmaktadır. 

Uygulama sonrasında birkaç saat soğuk kompres uygulanabilir, bu kompres ciltte rahatlama sağlayacaktır. Uygulama yapılan gün cilde makyaj, krem gibi ürünler uygulanmaması ve enjeksiyon yapılan bölgelerin ovuşturulmaması önerilmektedir. 

Uygulama sonrasında özel bir diyete gerek duyulmaz, ancak sakız, sert çerezler gibi ürünleri tüketmekten kaçınmakta fayda vardır. Bu ürünler yoğun çiğneme hareketine sebep olduğu için çene kaslarında tekrar kalınlaşmaya sebep olabilmektedir. Masseter botoksu sonrası yüz daha üçgen bir yapıya gelmektedir. Özellikle kare yüz yapısına sahip veya çene yan kısımları geniş hastalarda yüzün daha üçgen bir görüntüye sahip olması içinde bu uygulama yapılabilir.

Diğer Tedaviler