Nazolabial Dolgu

Nazolabial oluk ya da bir diğer ismiyle nazolabial çizgi, burun deliklerinin yan kısımlarından başlayan ve ağıza doğru ilerleyen çizgidir. Nazolabial çizginin belirgin olması durumunda insanların yüzlerinde mutsuz, yorgun ve asık bir ifadeye sebep olmaktadır. Nazolabial çizgi daha çok güldüğümüzde ortaya çıkmaktadır ve bu sebeple gülme çizgisi olarak anılmaktadır. Ancak zamanla bu çizgi gülmenize gerek kalmadan da belirgin hale gelmekte ve her durumda fark edilebilmektedir, bu sebeple de hem asık hem de yaşlı bir görünüme sebep olmaktadır. 

Nazolabial Dolgu Nedir?

Nazolabial çizgilerin hyalüronik asit madde içerikli dolgu maddeleriyle doldurulması işlemine Nazolabial dolgu denilmektedir. Bu dolgu maddesi uygulama yapılan bölgede yıkıma sebep olmaz ve bölgedeki hücrelerin su çekip daha dolgun ve canlı görünmesini sağlar. 

Nazolabial Dolgu Nasıl Uygulanmaktadır?

Uygulama yapılacak olan bölge öncelikle lokal anestezi uygulanarak uyuşturulmaktadır. Sonrasında dolgu maddeleri ince uçlu iğnelerle Nazolabial bölgeye belli aralıklarla enjekte edilmektedir. Dolgunun etkisiyle bu bölgede bulunan derin çukur ve oluklar hacim kazanarak daha genç ve dinamik bir görünüme kavuşmaktadır. Uygulama genel olarak 20-30 dakika gibi bir sürede tamamlanmaktadır. Nazolabial Dolgu uygulamasının tamamlanması birkaç seansta gerçekleşmektedir, ilk seansta enjekte edilecek dolgunun tamamı hastaya verilmez, birkaç seansta gereken dolgu miktarı hastaya enjekte edilir ve hastalar günlük yaşantılarına hemen dönebilirler.

Nazolabial Dolgu Sonrasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Uygulama yapıldıktan sonra etkileri birkaç gün sonra görülmeye başlanmaktadır. Hastaların günlük yaşamlarını etkilemediği için uygulama sonrasında da sosyal hayatınıza hemen dönebilirsiniz. Ancak uygulama sonrası dolgu işleminin etkilerinin başarılı olabilmesi için hastaların aşırı mimikten kaçınmaları önerilmektedir. Ayrıca uygulama sonrasında birkaç gün cilde kozmetik ürünler ve asit içerikli kremler sürülmesi önerilmemektedir. Uygulamadan sonra en az 10 gün boyunca aşırı sıcak ve soğuk ortamlardan kaçınılması gerekmektedir, böylelikle Nazolabial Dolgu ile istenen sonuç kısa sürede elde edilmektedir. 

Nazolabial Dolgu İşleminin Yan Etkisi Var Mıdır?

Tüm dolgu uygulamalarında olduğu gibi Nazolabial Dolgu uygulamasının da bilinen ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Dolgu maddesinin içeriğinde bulunan hyalüronik asit insan vücudunda var olan bir maddedir, dolayısıyla bu maddenin vücuda enjekte edilmesi uyum göstererek alerjik durumlara sebep olmamaktadır. Enjekte işleminin sebep olduğu bazı yan etkiler vardır, şişlik, morarma yada hafif kızarıklık ancak bu yan etkiler tamamen enjekteye bağlı olup kısa sürede ortadan kaybolmaktadır.  

Nazolabial Dolgu Etkisi Ne Kadar Sürer?

Nazolabial Dolgu uygulamasının ilk seansında etkiler ortaya çıkmaya başlar. Seansların tamamlanması ve dolgu maddesinin yerine oturarak beklenen etkisinin görülmesi yaklaşık olarak 2 hafta sürmektedir. Bu süre genel ortalama olarak belirtilebilir, çünkü kişilerin cilt yapısı, Nazolabial çizgilerdeki derinlik gibi faktörler belirleyicilik gösterdiği için bu süre kişilere göre farklılık gösterebilmektedir. Uygulamanın nihai sonucu alındıktan sonra kalıcılığı 12-18 ay sürmektedir, tekrarlanan dolgu uygulamalarında ise bu süre uzamakta ve daha kalıcı olmaktadır.

Diğer Tedaviler