Subsizyon Tedavisi

Akne izlerinin altında yer alan fibroz bağların koparılarak tedavi edilmesine subsizyon denilmektedir. Deri altı kesi olmadan yapılan tedavi olarak subsizyondan bahsetmek mümkündür. Tedavide iyileşme süresinde zaman içinde yara izi görünümü kaybolarak kolajen artışı ve onarımı gerçekleşmektedir. 

Subsizyon Tedavisi Hangi Tür İzlerde Uygulanmaktadır?

Subsizyon tedavisinin uygulanabilmesi için, sakar tipi, derinliği, cilt yapısı ve aknenin ciltteki kalış süresi hesaplanmaktadır ve bu doğrultuda değerlendirme yapılmaktadır. Bunun sonucunda;

  • Suçiçeği izleri
  • Yaralanma yada ameliyata bağlı oluşan izler
  • Derin kırışıklıklar
  • Yuvarlanan akne izleri gibi durumlarda subsizyon tedavisi uygulanabilmektedir.

Subsizyon Tedavisi Kimler İçin Uygun Değildir?

Ciltte aktif enfeksiyon olması durumunda subsizyon tedavisi uygulanamamaktadır. Hipertrofik ve keloidal izleri gibi anormal cilt izlerine karşı hassasiyet olan ciltlerde uygulama yapılmamaktadır. Kan sulandırıcı ilaç kullanımı olması durumunda, yada kanama problemleri durumunda da bu tedavi uygun görülmemektedir. Bu sebeple subsizyon tedavisi için uzman hekimlerden destek alınması gerekmektedir, hastanın mevcut durumu ve hasta geçmişi doğru ve detaylı değerlendirilmelidir. 

Subsizyon ile Sivilce İzleri Nasıl Tedavi Edilir?

Subsizyon tedavisi klinik ortamda yapılmalıdır, işlemin öncesinde hastaya lokal anestezi yapılmaktadır. Cildin öncelikle temizlenmesi gerekir ve uygulama yapılacak olan izler cerrahi bir kalemle çizilmektedir. Lokal anestezi ile cilt uyuşturularak skar tipine uygun seçilen iğne ile deri altındaki yara dokusu kırılmaya çalışılmaktadır. İğnelerin yardımıyla cilt altındaki yara dokulara parçalanarak dokuların onarılması sağlanmaktadır. 

Subsizyon Acı ve Ağrılı Bir İşlem Midir?

Tedavinin konforlu olabilmesi için lokal anestezi uygulanmaktadır. Bu sebeple uygulama esnasında acı ve ağrı hissedilmez. İşlem sonrasında 2-3 gün süren hafif kızarıklıklar gözlemlenebilir ve şişlik oluşabilir. Ancak bu durum kısa sürede ortadan kaybolmaktadır. İğne uygulamasına bağlı işlemden sonra anestezi etkisi geçtiğinde hafif ağrı hissedilebilmektedir. 

Subsizyon Tedavisi Kaç Seans Uygulanmaktadır?

Subsizyon tedavisinde seans süresini belirleyici faktörler, skar derinliği ve cilt tipidir. Bu durumlarda kişiye göre seans sayısı değişebilmektedir. Genellikle 4 hafta arayla 2-4 seans tedavi için yeterli gelmektedir.

 

Diğer Tedaviler