Yüz Dolgusu

Yüz dolgusu ameliyatsız estetik uygulamaların başında gelmekte olup en çok tercih edilen uygulamadır. Yüz dolgusu yüzün her bölgesine uygulanabilen tek yöntemdir. Gelişen teknoloji sayesinde güvenle uygulanan ve ideal sonuçlar alınan etkili bir yöntemdir. Yüz bölgesinde meydana gelen hacim kaybı ve kırışıklıklar için yüz dolgusu tercih edilmektedir, kırışıklıkların azaltılması yada tamamen ortadan kaldırılması ve hacim sorunlarının çözülmesi ve azaltılması için uygulanmaktadır.

Yüz Dolgusu Nasıl Uygulanmaktadır?

Dolgu uygulamaları yaşlanmayı azaltan ve durduran etkileri ile günümüzde oldukça fazla tercih edilmektedir. Cerrahi işlemlerden kaçınan hastaların özellikle tercihi dolgu uygulamalardır, hem uygulaması hızlı hem de güvenilir olan dolgu uygulamaları ile yaşlanmaya dur diyebilirsiniz. 

Yüzün her bölgesine uygulanabilen yüz dolgusu, yüze hacim kazandırmak, kırışıklıkları azaltmak için cildin her katmanında, cilt altında, kemik doku üzerinde, cilt altında, mimik kaslarının üzerine de uygulanmaya başlamasıyla estetik uygulamalar arasında farklı bir yere sahiptir.

Yüz dolgusunda ideal sonuçların alınması için hastaların beklentileri ve uygulama yapılacak olan bölgenin ihtiyacı olan dolgu dozunun doğru belirlenmesi oldukça önemlidir. Bu sebeple istenmeyen sonuçlara maruz kalmamak için hangi dolgu uygulaması olursa olsun mutlaka uzman hekimlerden destek almanız gerektiğini unutmamalısınız. 

Yüz dolgusu uygulaması ince uçlu kanüllerle yapılmaktadır, dolgu uygulamasının yapılma şekillerine baktığımızda ilk olarak cilt içi dolgu uygulamaları karşımıza çıkmaktadır. Bu yöntemle ince kırışıklıklar giderilmekte ve azaltılmaktadır, bu işlem için çok ince uçlu iğneler kullanılmaktadır ve bu iğnelerden geçebilecek kıvamda dolgu kullanılmaktadır. Özellikle ince kırışıklıklar için tercih edilen bu yöntemde alın, göz çevresi, dudak üstü, dudak köşeleri ve boyun bölgesindeki yatay ince çizgiler için uygulanmaktadır. 

Diğer bir yöntem olan cilt altı seviyede dolgu uygulamaları, bu yöntemde dolgu maddesi biraz daha koyu kıvamlı orta seviyededir. Keskin uçlu iğneler ve kanüller yardımıyla dolgu maddesi cilt altına enjekte edilmektedir. Kekin uçlu iğne ile ciltte açılan ufak bir pencereden kanüllerle cilt altına dolgu itilerek uygulama tamamlanmaktadır. 

Yüz Dolgusu Uygulamasından Sonra Ciltte Reaksiyon Olur Mu?

Hyalüronik asit içerikli maddeler hazırlanırken hem etkin hem de daha kalıcı olması için yapılar çapraz bağlı hale getirilmektedir. Kullanılan dolgu maddelerinin hastalarda hassasiyet ve alerji oluşturmaması için klinik incelemeler çok amaçlı ve detaylı yapılmaktadır. Hyalüronik asit vücutta var olan bir madde olduğu için ciltte alerjik reaksiyona sebep olmamaktadır.

Yüz Dolgusu Güvenli Midir?

Dolgu maddelerinin güvenirliliğini kanıtlayan hem dünyada hem de ülkemizde önemli kurumlar bulunmaktadır. Bu kurumlar hem üreticilerin hem de hekimlerin verdiği bilgi doğrultusunda dolgu maddelerinin hastalarda sorun yaratmaması için çalışmalar yapmaktadır. Dolgu maddelerinin arasında en güvenilir ve sorunsuz olan hyalüronik asit vücutta var olduğu için hastalara uygulandığında bir reaksiyona sebep olmamaktadır, bu sebeple hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin güvenirliliği kanıtlanmıştır.

Diğer Tedaviler