Dudak Dolgusu

Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleriyle dudaklara hacim kazandırmak ve nem kazandırmak için yapılan uygulamaya dudak dolgusu denilmektedir. Daha çekici dudaklara sahip olmak için, daha dolgun ve hacimli dudaklar için en etkili ve ideal yöntem dudak dolgusudur.  Dudak dolgusu her zaman volüm amaçlı kullanılmaz. Dudakta kuruluk, sık tekraralayan ekzama ve çatlamaları tedavi etmek amacıylanda kullanılabilir.

Dudak Dolgusu Nedir?

Hyalüronik asit insan vücudunda var olan bir maddedir, bu madde ile hazırlanan dolgunun dudaklara enjekte edilmesi işlemine dudak dolgusu denilmektedir. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak dudaklar zamanla incelmekte ve hacmini kaybetmektedir, bu aşamada dudak dolgusu ile dudaklara yeniden hacim ve nem kazandırmak mümkündür. Yapısal olarak üst dudak alt dudağın 1-2 mm kadar önündedir, alt dudakta üst dudağa göre biraz daha kalındır. Dudak dolgusu ile dudaklardaki orantısız görüntüyü düzeltmek ve yapısal boyuta getirmek en etkili yoldur.

Dudak Dolgusu Hangi Amaçla Kullanılır?

  • Dudakların şekillendirilmesi
  • Dudak dolgunlaştırma
  • Dudak konturu belirginleştirme
  • Dudak kenarlarındaki sarkmaların toparlanması
  • Dudak üstü ince çizgilerin hafifletilmesi

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak bölgesi hassas bir yapıdadır, bu sebeple bu bölgeye işlem yapılırken hassas davranılması gerekmektedir. Çünkü yapılan uygulamalar ağrılı olabilmektedir, bu sebeple dudak dolgusu yapılmadan önce bölge anestezik kremle bölgesel olarak uyuşturulmaktadır. Kremin etkisini göstermesi için 15-20 dakika gibi bir süre beklendikten sonra, dolgu maddesi çok ince uçlu iğnelerle dudaklara enjekte edilmektedir. Hızlı ve kolay bir uygulama olan dudak dolgusu 30 dakika gibi bir sürede tamamlanmaktadır.

Dudak Dolgusu Kimlere Yapılabilir?

Yapısal olarak dudakları ince olanlar, yaşın ilerlemesiyle dudaklarda hacim kaybı yaşayanlar, dudaklarında simetri problemi olanlar, daha hacimli ve biçimli dudaklara sahip olmak isteyenler dudak dolgusu uygulamasından yararlanabilirler. 

Dudak Dolgusunun Etkisi Ne Zaman Görülür?

Uygulama yapıldıktan hemen sonra dudak dolgusunun etkileri görülmektedir. Yapılan değişiklik hemen fark edilerek etkisi hızlı ortaya çıkmaktadır. Dudak dolgusu kalıcı bir uygulama değildir, içeriğindeki hyalüronik asit bazlı dolgu maddesi zamanla vücut tarafından emilerek yok olmaktadır. Bu sebeple dolgu uygulaması 4-6 ay gibi bir süre kalıcılık göstermekte ve sonrasında dudaklar eski haline dönmektedir. Tekrarlanan dolgu uygulamalarında kalıcılık süresi artmakta ve daha uzun süre kalıcılığını korumaktadır. 

Dudak Dolgusu Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dudak dolgusu yapıldıktan sonra en az 2 saat boyunca bir şey yiyip içilmemesi önerilmektedir. Ayrıca uygulama yapıldığı gün boyunca dudaklara ruj, parlatıcı gibi kozmetik ürünler sürülmemesi gerekmektedir.

Dudak Dolgusu Güvenli Bir İşlem Midir?

Hyalüronik asit dolgu uygulamalarının ana maddesidir, zaten insan vücudunda var olan bu madde son derece güvenlidir. İnsan vücudunda olması yan etki ve alerjik durumlara sebep olamamaktadır, bu sebeple dudak dolgusu güvenli bir işlemdir. Uygulama sonrasında enjeksiyon işlemine bağlı, hafif şişlik, kızarıklık oluşabilmektedir ancak bu durumda kalıcı değildir ve birkaç gün içinde tamamen yok olmaktadır. Her işlemde olduğu gibi dudak dolgusunda da istenmeyen sonuçların yaşanmaması için güvenilir merkezler ve uzman hekimlere başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.

Diğer Tedaviler