Soğuk Işık – BTL Exilite

Cilt problemlerinin giderilmesi için uygulanan, gelişmiş son teknolojiye sahip ve yapılan klinik çalışmalarda etkili ve başarılı sonuç alınan ışık sistemine soğuk ışık uygulaması denilmektedir. Soğuk ışık, cildin içeriden dışa doğru gençleşmesini sağlayan, kolajen üretimini arttıran bir lazer teknolojisidir. BTL Exilite ile leke tedavisi, akne tedavisi, antiaging ve kılcal damar tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Soğuk Işık ile Leke Tedavisi

Leke tedavilerinde lazer uygulamaları lekenin dışarıdan içeriye doğu tedavi edilmesini sağlamaktadır. En dıştan içerideki en alt katmana ulaşana kadar uzun zaman harcanmakta ve bu durumda tedavisini uzamasına sebep olmaktadır. 

Soğuk ışık ile leke tedavisinde, leke içeriden dışarıya doğru tedavi edilmektedir. Bu sayede iyileşme süresi en aza inmekte ve uygulamanın etkisi artmaktadır, soğuk ışık ile leke tedavisi en başarılı sonuçların alındığı uygulamadır. 

Leke tedavisi için soğuk ışık uygulanırken, leke için özel filtre kullanılmaktadır, selektif ışık bu filtre ile sadece lekeyi görerek tedavi etmekte ve uygulama yapılan bölgede hedefe doğrudan ulaşarak kısa sürede sonuç vermektedir. İçeriden dışarıya doğru uygulanan tedavide ayrıca ciltte kabuklanma ve yara gibi yan etkilerde oluşmamakta uygulama sonrasında günlük yaşantıya dönülebilmektedir.

Soğuk Işık ile Akne Tedavisi

Teknoloji bu yönde gelişmeden önce akne tedavisinde bilinen ve akla ilk gelen yöntem antibiyotik tedavisiydi. Antibiyotik ile akne tedavi edilirken, akneye sebep olan bakterilerin yok edilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca akne tedavisinde kullanılan krem, losyon gibi ilaçlar aknelerin baskılanmasına sebep olmakta ve altında yatan nedeni çözmemektedir, bunun sonucunda kısa süre sonra tekrar akne oluşumuna sebep olmaktadır. Antibiyotik ile akne tedavisinin yöntemi bakterileri yok etmektir, bakterilerin yok edilmesi doğru bir yoldur ancak antibiyotik hem uzun süren bir tedavi sağlamakta hem de yan etkileri sebebiyle cilt yıpranmaktadır. 

Soğuk ışık ile akne tedavisinde amaç bakterilerin yok edilmesidir, soğuk ışık bakterileri yok ederken hem hızlı ve etkili sonuçlar alınmasını sağlamakta hem de ciltte farklı problem ve yan etkilere yol açmamaktadır. Soğuk ışık ile akne tedavisinde ilk seans sonrasında aknelerde %25 azalma gözlenmektedir, seans sayısı akne probleminin derecesine göre hekim tarafından belirlenmektedir. Yapılan klinik çalışmalar neticesinde akne tedavisinde en etkili ve başarılı yöntemin soğuk ışık uygulaması olduğu kanıtlanmıştır.

Soğuk ışık ile Kılcal Damar Tedavisi

Vücutta bulunan kılcal damarların, cilt yüzeyinde belirgin olarak gözükmesi kılcal damar rahatsızlığıdır. Kılcal damar tedavisinde soğuk ışık ile kılcal damarlar hedef alınarak bu damarların soldurularak belirginliğini kaybetmesi ile gerçekleşmektedir. Kılcal damar tedavisinde soğuk ışık uygulaması ilk seans sonrasında gözle görülür farklar ortaya çıkarmaktadır, ayrıca uygulama yapılan damarda tekrar aynı sorunun oluşması mümkün olmadığı için kalıcı bir tedavi yöntemidir.

Soğuk Işık Kaç Seans Uygulanmaktadır?

Soğuk ışık uygulamasında seans sayısı kişinin cilt yapısı, cilt problemi ve derinliğine göre değişmektedir. Ayrıca cilt problemlerinde kişinin kendi içinde de farklılıklar gözlemlenebilmektedir. Leke oluşumunda lekelerin hepsi birbirinden farklı olduğu gibi, akne oluşumuna sebep olan bakterilerin yoğunluğu her aknede farklı olabilmektedir. Bu sebeple soğuk ışık tedavisi hangi hastalık için olursa olsun, uzman hekimlerin kontrolü sonrasında seans sayısı belirlenmektedir.

Diğer Tedaviler